Skleroterapia

Długie i piękne.

Skleroterapia

Skleroterapia, czyli leczenie obliterujące, jest metodą leczenia pootwieranych naczynek kończyn dolnych. Zabieg polega na podaniu roztworu środka sklerotyzującego, najczęściej piankowego, do naczynka, w celu zamknięcia jego światła. Lek wywołuje efekt podrażnienia wnętrza naczynia i tym samym jego zrośnięcia. Zazwyczaj dla osiągnięcia oczekiwanego efektu wymagane są dwa zabiegi, aczkolwiek sprawny lekarz potrafi uzyskać zadowalający efekt już w trakcie jednego zabiegu. Co istotne dla pacjentów, zabieg wykonuje się przy użyciu cieniutkiej igły, co znacznie redukuje jego bolesność. Przed zabiegiem konieczne jest badanie USG w celu oceny bezpieczeństwa zabiegu. W klinice Medycyna Młodości badanie USG wykonujemy na miejscu.

Działanie

Skleroterapia jest metodą z wyboru do leczenia pootwieranych naczynek na nogach. Jest stosowana na świecie już od kilkudziesięciu lat i mimo pojawienia się laserów, nadal uważana jest za najbardziej skuteczną.

Najbardziej popularna jest skleroterapia piankowa – środek obliterujący ma postać pianki, która zapewnia lepszy niż tradycyjny roztwór kontakt środka chemicznego z naczyniem, przez co możliwe jest zamykanie również naczynek o większej średnicy.

Warunkiem prawidłowo wykonanej i bezpiecznej skleroterapii jest do naczyniowe podanie środka obliterującego. Wstrzyknięcia są dokonywane powoli i płynnie, w miejscach najbezpieczniejszych (możliwie odległych od tętnic i pni nerwowych) i najlepiej dostępnych, zawsze po upewnieniu się o prawidłowym położeniu igły. Każdorazowo, po wyciągnięciu igły z naczynia, lekarz dokonuje ucisku i rozmasowuje okolicę wstrzyknięcia. Po zabiegu wymagane jest noszenie Pończoch lub podkolanówek uciskowych.

Typowe obszary zastosowania zabiegu Skleroterapii:

 • Charakterystyka zabiegu:

  Skleroterapia jest mało bolesnym i praktycznie nieinwazyjnym zbiegiem usuwania tzw. "pajączków" na nogach, polegającym na ostrzykiwaniu naczynek specjalnym roztworem lub pianką. . Może być przeprowadzana niezależnie od wielkości i umiejscowienia naczynek. Zabieg trwa około 20 - 30 minut. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Osiągane efekty mają znacznie nie tylko estetyczne ale również lecznicze.

 • Czas trwania zabiegu:

  Zazwyczaj od 20 do 30 min

 • Wskazania:

  Obejmują zmiany naczyniowe o małym stopniu nasilenia tj., teleangiektazje ( pajączki naczyniowe), żylaki siatkowate.

 • Efekty po zabiegu:

  Brak wyraźnych pajączków i żylaków

 • Trwałość rezultatów

  Widoczność zamkniętych naczynek jest trwała, jeżeli zabieg skleroterapii jest niezadowalający przy dużych żylakach można zastosować metodę operacyjną.

 • Przeciwwskazania:

  Nadwrażliwość na stosowany lek. Ostra postać zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych oraz zatorowość płuc. Stany zapalne w okolicy poddawanej zabiegowi. Ciąża i karmienie piersią. Miażdżyca kończyn dolnych. Zakrzepica żył układu powierzchownego kończyn dolnych.

 • Możliwe powikłania i przeciwwskazania:

  Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym. Najczęstsze powikłania to siniaki i przebarwienia. Rzadziej zakrzepica.

Zadzowń do nas, aby dowiedzieć się więcej

+48 22 353 84 98, lub +48 609 657 787

albo kliknij przycisk messenger’a poniżej

 • Share: