Ręka w rękę …

2020-04-30 Urszula Brumer

Ręka w rękę …

Zadbajmy o dłonie

Pandemia koronawirusa trwa, strach i panika szerzą się wszędzie. Mam wrażenie, że wiele osób z przesadą i mimo wszystko nadgorliwie podchodzi do noszenia rękawiczek jednorazowych. Często widzę ludzi, którzy mają je na rękach cały czas. Na spacerze, w sklepie, w samochodzie, na ulicy. Takie wielogodzinne noszenie nieoddychających rękawiczek jest po prostu szkodliwe dla rąk.

Nasze dłonie i skóra potrzebują oddychać. Zamykając je na całe godziny w lateksowych rękawiczkach wyrządzamy im krzywdę. Skóra na dłoniach jest cienka i delikatna, na rękach nie ma wielu gruczołów łojowych. Bardzo szybko ulega podrażnieniom. Na skutek częstego mycia, używania środków chemicznych podczas czynności domowych, pracy w ogródku, przemrażaniu zimą, przegrzewaniu latem czy obecnie częstego i zbyt długiego noszenia rękawiczek jednorazowych nadmiernie się przesusza. Jej przesuszanie i nieodpowiednie zabezpieczanie przed szkodliwymi warunkami sprzyja procesom starzenia, doprowadza do pęknięć, przebarwień, podrażnień, nadmiernego wysuszenia. Przez uszkodzoną skórę łatwo wnikają drobnoustroje powodujące choroby.

Pamiętajmy, że pod rękawiczkami jednorazowymi dłonie pocą się, przegrzewają, pozostają dłużej w niezdrowych wilgotnych warunkach. Dlatego, jeśli nie musimy nie zakładajmy i nie nośmy godzinami jednorazowych rękawiczek!

Co robić, aby chronić dłonie? Należy pamiętać, aby dłonie były dobrze nawilżone i natłuszczone. Warto nakładać na nie odżywcze kremy do rąk, które zawierają: masło shea, wosk pszczeli, serum sojowe, keratynę, oleje awokado, masło kakaowe, kwas hialuronowy czy betainę. Kiedy na skórze pojawią się uszkodzenia powierzchniowe warto zastosować  dodatkowo substancje łagodzące na przykład: alantoinę, pantenol, bisabolol, aloes czy minerały z Morza Martwego.

Dziś często używamy też preparatów do dezynfekcji. One usuwają szkodliwe dla zdrowia substancje, ale jednocześnie niszczą  naturalną, ochronną warstwę hydrolipidową skóry z jej fizjologiczną florą bakteryjną, a fizjologiczna flora bakteryjna skóry jest jednym z jej ważniejszych naturalnych mechanizmów obronnych dla różnych patogenów.

Już dziś warto się zastanowić jak zadbać o dłonie w tych bardzo trudnych dla nich czasach. Medycyna estetyczna ma oczywiście wiele propozycji, z których warto skorzystać. Wypróbowanymi metodami na odmłodzenie, czy pielęgnację dłoni są nieinwazyjne zabieg peelingu medycznego, Plasmage czy Ulverin, które wygładzają dłonie, a jednocześnie niwelują przebarwienia.

Dbajmy o dłonie i skórę na nich!

,